In het rotsige heuvellandschap rondom Yerrakata, een dorp ten noordoosten van Chintamani, ongeveer 100 km vanaf Bangalore, is het moeilijk hout sprokkelen. Er is geen bos in de buurt en er is nauwelijks schaduw om bij te komen van het werk in de brandende zon. De zware arbeid in de hitte bezorgden Jayalakshmamma veel lichamelijke klachten. Twee keer per ging ze een hele dag op pad om hout te sprokkelen. Tijdens de zware klim tussen doornestruiken liep ze altijd schrammen aan armen en benen op en hield ze gescheurde kleding over. Van de zware vracht hout op haar hoofd kreeg ze vaak rugpijn, schouderpijn en hoofdpijn. Tegen de tijd dat ze thuis kwam was ze bekaf en niet meer in staat om ander werk te doen. Met de komst van biogas zijn deze zorgen verleden tijd.
Dankzij biogas koken kinderen vaak
Nu het gezin gebruik maakt van biogas zijn de kinderen niet meer zo afhankelijk van haar. Als ze haar man helpt op het land, kunnen de kinderen zelf eten maken. Anders dan in Nederland worden hier alleen warme maaltijden gegeten. Het gebeurt nu vaaks dat ze al gekookt hebben voor de familie als ze thuiskomen van een lange dag op het veld.
Meer tijd voor haar koeien en kinderen
Dankzij het gebruik van biogas kan ze nu meer zorg besteden aan haar zeven koeien. Het handige van koken op biogas is dat je er niet continue bij hoeft te blijven zoals bij koken op hout. Ondertussen kan ze de koeien voeren of melken. Ze vertelt trots dat nu ze meer tijd voor de verzorging van haar koeien heeft, ze meer melk zijn gaan geven. Omdat ze nu vaker haar man kan helpen op het land hoeven ze geen mensen meer in te huren, waardoor ze geld overhoudt.
De biogasinstallatie is goud waard
Jayalakshmamma lijkt niet uitgepraat over de voordelen van koken op biogas en het heeft haar tot een krachtige, zelfverzekerde vrouw gemaakt. Omdat het biogascontract op haar naam staat, heeft ze van de eerste inkomsten, met bijleg van eigen gespaard geld, gouden oorbellen gekocht. Goud en grond zijn in India investeringen in een toekomst, een soort levensverzekering. Eigenlijk net zoals het gebruik van biogas een investering is in de toekomst van de aarde.
-